Twitter Takip

Blogger Javascript Dosyalarını Blogger Hostundan Çağırmak - Blogger Site Açılış Hızını Arttırmak

Bu yazımda sizlere kendi kullandığım yöntem olan javascript dosyalarını blogger altyapısına aktarmayı açıklayacağım. Aslında bu makale blogger site açılış hızını arttırmak diye de yazılabilir. Herneyse yazıyı yazma sebebim google'nin blogger yardım forumunda bir arkadaşın sorusuna cevap vermek.

Bildiğiniz üzere bazı blogger temaları javascript kodlarıyla çalışıyor. (Bunun nedeni tema yapımcılarının kod dağınıklığıyla uğraşmak istememesi.) Sitenizin açılması için gereken birçok javascript kodu olabilir. (Temanızın javascript dosyası kullanıp kullanmadığını öğrenmek için, widget genişlet diyerek Ctrl+F kombinasyonuyla js veya javascript diye aratabilirsiniz.) Bu js lerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabiliriz. Üstelik hiçbir siteye js dosyalarımızı upload yapmaya gerek duymadan. Örneğin blogunuzda video manşet, tab menü gibi bölümler varsa büyük ihtimal temanız js kullanıyordur. Açıklayacağım yöntem bu yöntem size açılışta hız kazandıracaktır. Çünkü artık kodlarınız başka sitede js olarak değil, blogger altyapısında kod olarak bulunacaktır.

Şimdi gelelim açıklamaya.

- Js kodunuzu alıp tarayıcıya yapıştırıyorsunuz.
- Açılan sayfadaki kodları aşağıda gösterdiğim yere yapıştırıyorsunuz.
- Bu işlemi yaparken notepad kullanın çünkü kodunuzu oraya yapıştırdıktan sonra bütün kodu kopyala yapıştır ile gösterdiğim yere koyacaksınız.

<script type='text/javascript'>

//<![CDATA[

Kodu buraya yapıştırın.

//]]>

</script>

Bunları yaparkende widget genişletmeyi unutmayın. Oluşturduğunuz kodun hepsini aşağıdaki resimde gösterdiğim yere yapıştırıyorsunuz. Ondan sonra kaç tane java kodunuz varsa yukarıdaki gibi yapıyorsunuz ve alt alta yapıştırıyorsunuz.İşlem bu kadar. Eğer sorun yaşarsanız yorum bölümünde belirtin hemen yardımcı olurum.Kaan | 23:43 | 11 yorum

11 yorum:

 1. merhaba kaan yeni bloğun hayırlı olsun. Yeni yazında bloggerin benzer yazılar özelliğini nasıl ekleyeceğimizi yazarsan sevinirim...

  YanıtlaSil
 2. http://www.bloggerturkiye.org/2010/01/blogger-benzer-yazilar-eklentisi-turkce.html

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
  Linkteki yazımı inceleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. teşekkürLer blogkaan uzun süredir takipteyim ve çok harika bir anlatışın güzeL bir siten var ama birazda şu bloggertabs meseLa yazı içlerinde reklam koyma ben biliyorum ama bilmeyen arkadşlarımız olabilir.Gelecek adına iyi gelişmeler yaşanması dileğiyle..

  YanıtlaSil
 4. Rica ederim.
  Bloglarda çok fazla kırık link ve çalışmayan eklentiler mevcut. Ben bunları tek tek ayıklayıp sizler için en iyi olanını seçmeye çalışıyorum. Ve bunları düzenlemek bayağı bir vaktimi alıyor. Yazı içine reklam olayını gözümden kaçırmışım hemen yazdım.
  Tabs menü ile ilgili bir yazı en kısa zamanda yazacağım.
  Desteğin ve takibin için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 5. Kaan kardeşim kutun js kodlarını burayamı yapışırıcaz yoksa her biri için bir bir kod bolumu oluşturcaz yukarıdaki gibi ?mesela bide benim sayfamda //<![CDATA[ yok.

  Bide senden bi ricam Feeds Tab widgetini anlatırmısın? yeni yazacağın yazında

  YanıtlaSil
 6. O kodlar genelde js dosyaları içinde olabilir. Yoksa da kendin ekleyip deneyebilirsin.

  Feeds Tab widgeti derken yan menü mü?
  Biraz ayrıntılı söylersen en iyi verimi almış oluruz.

  YanıtlaSil
 7. Evet kardeşim yan menu hani google gadget'lerde de var onu diyorum.

  YanıtlaSil
 8. Teşekkürler hızlandı gibi site fakat kodlar çok fazlalaştı bi sorun olmaz inşallah

  YanıtlaSil
 9. Yok hayır.
  En azından js dosyasını yüklediğiniz siteye birşey olursa siteniz bu durumdan etkilenmez.

  YanıtlaSil
 10. peki ya o varolan .js kodlarını ne yapalım silelim mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer js dosyaları içindeki kodları alıp dediğim kodlar arasına eklediyseniz, evet silebilirsiniz.

   Sil

Takipçiler