Twitter Takip

Blogger Alt Sayfa Oluşturmak

Blogger, kullanıcıları için yeni bir özellik getirdi. Bu özellik sayesinde tıpkı wordpressteki gibi kendi blogumuz üzerinden hakkımda ve iletişim gibi bölümler oluşturabileceğiz. Önceleri normal yazı sayfasına iletişim formunu entegre eder ve normal yazı sayfasından kendimizi tanıtan bir yazı yazıp hakkımda başlığını verirdik. Daha sonra bu sayfalara link verip hakkımda ve iletişim sayfası olarak kullanırdık. Şimdi ise bu özellik sayesinde kendi blogumuza ait alt sayfalar oluşturabileceğiz. Gelelim bunu nasıl yapacağımıza.

İlk önce blogger'ın bu adresine giriyoruz. Gönderme > Sayfaları düzenle bölümüne giriyoruz. Bu adımlardan sonra resimde görüldüğü gibi bir yere gelmiş olacağız. Şimdi yeni sayfaya tıklıyoruz.Yeni sayfaya tıkladığımızda karşımıza normal bir yazı paneli geliyor. Başlığa sayfayı hangi amaçla kullanacağımızı yazıyoruz. (İletişim, hakkımda, reklam vb.) Unutmayın, başlığa yazdığınız yazı http://blogunuz.blogspot.com/p/yazibasliginiz.html olarak gözükecek.Bu işlemi tamamladıktan sonra karşımızasayfası gelecek. Bu sayfanın amacı, eklediğimiz sayfaları bize widget ile menü halinde eklemek isteyip istemediğimizi sormak. Eğer isterseniz ekleyebileceğiniz yerler mavi renk ile belirtilmiştir. Dilerseniz daha sonra sayfa ögelerinden bunun yerini değiştirebilirsiniz.

Bütün işlemler tamamlandığında http://blogunuz.blogspot.com/p/yazibasliginiz.html gibi bir sayfaya sahip olacağız.

Bende gerekli işlemlerden sonra bunu uygulamayı düşünüyorum. Gecenin bu saatinde yorgun gözlerle yazıyı yazıyorum, anlatım bozuklukları varsa kusura bakmayın. Sorun yaşarsanız yorum bölümünü kullanmanız yeterli.Kaan | 22:23 | 25 yorum

25 yorum:

 1. Merhaba, yukarıdaki yazdıklarınızı uygulamak istedim, ama olmadı. ilkin draft.blogger.com a girdim ama benim kumanda panelim geliyor. Gönderme>sayfaları düzenle falan çıkmadı.
  Sayfa listesini yapılandır, veya sayfa ekle gibi bir sayfaya ulaşamadım.
  Nerde hata ettim acaba?
  İyi çalışmalar
  diğer yandan sitenizi RSS e kaydettim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, yaşadığım sorunları bir miktar aştım. draft.blogger.com a girerken, güvenli içerik için evet ve hayır diye soruyor. evet derseniz giremiyorsunuz, hayır deyip girdim. sonra, sayfa eklemeye ulaştım. fakat orada gadget işaretlerseniz hata veriyor, "gagdet yok(manually set)" yi seçerseniz yeni sayfa açıyor. bu yeni açılan sayfa yayınlanıyor. Fakat, sıkıntım burada başlıyor, hiçbir şekilde bu yeni sayfayı kumanda panelinde veya içerde göremiyorum , dolayısıyla edit edemiyorum. Bu sayfaya acaba nasıl ulaşabilirim gerekirse edit edebilirim veya silebilirim.
  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 3. Eğer bir sayfa oluşturduysanız yine draft.blogger.com adresinden giriş yapıp. Gönderme > Sayfaları düzenle bölümünden açtığınız sayfaları görebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

  http://i49.tinypic.com/3326mp5.jpg

  Fakat yanlış anlamadıysam siz eklediğiniz sayfalar widgetini sayfa ögelerinde göremiyorsunuz ? Sayfa diye yazmışssınız yukarıda biraz yanılttı beni.

  Eğer widgeti eklemek isterseniz yine sayfaları düzenle bölümünden sayfa listesi gadgetini ekleyin diyerek ekleyebilirsiniz.

  Sizin temanınızı indirm. Beach Holiday.
  Gadgeti el ile ekle dediğimde gadgeti ekle ve sayfa ögelerinde görebildim.

  Aslında sorununuzu tam olarak anlayamadım diyebilirim.

  Sorununuz devam ederse lütfen belirtiniz.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba BlogKaan,
  Hatayı şurda yapmışım: Sayfa olayına girmek için mevcut oturumu kapatıp, draft.blooger.com a yeni oturum açmak gerekiyormuş. Sayfa ekledim, fakat bu sayfaya widget, gadget yükleyemiyorum. Sayfa düzenlede sürükle taşı diyor ama hiçbir şey aktif olmuyor. Yarattığım yeni sayfaya tek bir kayıt girilebiliyor ve ona da etiket eklemek mümkün değil.Dolayısıyla, arşiv, etiketler gibi gadget ler eklemek de mümkün değil. Yanılıyormuyum acaba?
  Konu ile ilgisi yok ama, bir soru sormak istiyorum: Benim şablonu indirmişsiniz. orda search alanı var, onu çalıştıramıyorum, ne yapmam gerekir acaba?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz acaba?

  Bu arada search çalışıyor. Sitenizden arama yaptığımda sorun çıkmıyor.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba BlogKaan,
  Desteğiniz için çok teşekkürler.
  Tarayıcım : IE8
  Search bende çalışmıyor. Mesela bodrum yazıyorum, eşleşen kayıt yok diyor. Halbuki bodrum diye kayıt var, onu bulamıyor.
  Neden olabilir acaba?
  Sayfa ekleme konusunda da cevabınızı merak ediyorum.
  iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 7. Sayfa ekleme yani, tasarım işlemleriniz için Mozilla firefox kullanmanızı tavsiye ederim. Sanırım widget ekleme işlemlerinizdeki hatalarda tarayıcınızdan kaynaklanıyor.
  Bu arada sayfalar widgeti eklendiğinde ana kumanda paneline geri dönüp tekrar sayfa ögelerine girin. Bazen otomatik eklemeler yüzünden sayfa ögeleri kitlenebiliyor.

  Evet search bölümünüzde hata var. Temadan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. dilerseniz bunun yerine başka bir arama formu entegre edebiliriz.

  YanıtlaSil
 8. Teşekkürler BlogKaan. mozilla firefox hiç kullanmadım, araştıracağım.
  siteye bir de gadget ekleme ile bir arama kutusu daha ekledim. Fakat sonuç aynı, çalışmıyor. Zaten şablon dan gelen search sekmesini yerleşim den göremiyorum. Koda gömülmüş herhalde. Ne yapmam gerekir acaba, sadece blog da araması yeterli benim açımdan.başka bir arama formu entegre edersek sitede gözüken search kutusunu da kaldırmak gerekecek. Nasıl kurtulabilirim acaba bu sıkıntıdan. Tekrar desteğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. Rica ederim.
  Sizin blogunuz için uygun bir arama kutusu bulmam gerekiyor. Birçok arama kutusu denedim fakat temanızda çalışmadı nedense.
  Uygun olanını bulduğumda bu yazımdan gereken kodları alabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 10. İlginize tekrar teşekürler. Ben de çeşitli denemeler yaptım. Template in üzerindeki search ile ilgili olarak şunu gördüm. Son birkaç günlük kayıtları buluyor, ama daha eski kayıtları bulamıyor. Bunun nedenini anlayamadım. Ben blogu ocak ayının ortasında kurdum ama başlangıç olarak eski tarihli bilgileri koyuyorum şimdilik. Bunları bulamıyor. Ayrıca, google arama gadgeti de ekledim, o ise hiçbirini bulamıyor. İlginç bir durum.

  YanıtlaSil
 11. kaan bu meta tag'a benzer şey mi? mesela bazıları google girişlerini arttırmak için şöyle bişey yaparlar ..
  www.sitelerininadresi.com/tag/herhangibirsiteninadı

  bu anlattığın şeyi yaparsak meta tag görevi yapar mı acaba?

  YanıtlaSil
 12. @gez-ye-ic
  Eski yazılar çıkıyor evet. Kaç türlü denedim gene bir sonuca varamadım.
  Birde şu linkteki arama kutusu kodlarını deneyin. http://tinypaste.com/a7e77

  @aLi
  O linkler kendine ait hostun olduğu zaman yapılabiliyordu. Blogger bize bu özellikleri açtı fakat tag olarak kullanılamıyor diye biliyorum. İletişim, hakkımda yada bunun gibi amaçlar için kullanılabiliyor.

  YanıtlaSil
 13. Selamlar,
  tinypaste.com/a7e77 deki arama motorunu da ekledim bloguma. Gerek şablonla gelen gerekse bu motor şunu yapıyor: Kayıt tarihi, son bir hafta içindeyse, arama da gösteriyor, daha eski ise göstermiyorlar. Yani, bugün 28 Ocak, 21 ocak tarihli leri aramada buluyor, 20 Ocak ve daha eskileri bulamıyor. Google arama motoru ise hiçbirini bulmuyor. Bu arama motorları nasıl bir mantıkla çalışır acaba? Arama motorları arasında nasıl bir farklılık olabilir? İlginize tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Verdiğim kodlar bir gün önceki yazıyıda bulabiliyordu. Temadan temayada farklılık gösteriyor anlaşılan.
  Bazı bloglarda bulunan aramalarıda kullandım onlarda yazıyı bulamıyordu. Bulanlar vardı, araştırdım aynı temadaki arama kodlarını kullandım sonuç gene negatif çıktı.
  Pes dedim artık.

  YanıtlaSil
 15. Terslik şurada. 1-7 gün öncekileri buluyor, 7 günden daha eskileri bulamıyor. Bunu bir ayarı falan yok mu acaba? Tersi olsaydı daha mantıklı olacakdı. Eskileri bulup yenileri bulamasa, site haritası yenilenmesi falan diye düşünebilirdik. Ben de farklı şablonlar denedim, hep yeniyi buluyor, bir haftadan eskiyi bulamıyor. Burada bir mantık hatası mı yapıyorum diye düşünüyorum.
  Sizi de çok meşgul ettim, tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 16. Çözebilseydim emin olun yardımcı olurdum.
  Rica ederim meşgul etmek ne demek keşke yardımcı olabilseydim :)

  YanıtlaSil
 17. peki bu sayfaların altında yorum yap eklentisi yok.ekleyebilirmiyiz?

  YanıtlaSil
 18. Malesef olmuyor diye biliyorum.

  YanıtlaSil
 19. Oluyormuş..Sayfaları Düzenle/Düzenle/Kayıt Seçenekleri/Okuyucu Yorumları/İzin ver.Adımlarını takip ederek oluşturduğumuz alt sayfalara yorum formu açabiliyoruz.

  YanıtlaSil
 20. Hayret bişey valla şablonu değiştirdim olmadı eski şablona döndüm şimdi yine olmuyor.

  YanıtlaSil
 21. Alt sayfalara yorum forumu açılmıyor.Daha önce Sayfaları Düzenle/Düzenle/Kayıt Seçenekleri/Okuyucu Yorumları/İzin ver adımlarını takip ederek açılmıştı şablon değiştirdim şimdi açılmıyor.Şablondan kaynaklanıyordur diyeceksiniz fakat tekrar daha önceki (alt sayfalarda yorum formu açılan şablon)şablonda da açılmıyor

  YanıtlaSil
 22. İyi günler yazı için teşekkürler.Çok işime yaradı.Ancak bir sorum olcak : Yine bu şekilde bir sayfa oluşturup o sayfayı ziyaretçi defteri şeklinde kullanmak mümkün mü ya da nasıl yapabiliriz?
  Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 23. Merhaba ... Yazı için teşekkürler çok işime yaradı.Benim bir sorum olacak : Ben bloğumda ziyaretçi defteri oluşturmak istiyorum bunu da sayfalama özelliğiyle yapmak istiyorum.Yani bir sayfa oluşturup omu ziyaretçi defteri gibi kullanmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

  NOT:Aynı yorumu az önce de yazmıştım ancak
  tarayıcıda bir sorun çıktı.Gönderilip gönderilmediğini bilmediğim için tekrar yazdım.
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 24. Eğer bu yeni açtığınız sayfanın yorum bölümünü kullanılabiliyorsanız orayı ziyaretçi detferi olarak kullanabilirsiniz. ( Ziyaretçiler blogunuza yorum olarak yapar vb. gibi. )
  Ya da farklı bir yöntem olarak ziyaretçi defteri sunan sitelerden yararlanabilirsiniz.

  http://www.sitearaclari.com/

  da vardı galiba.

  YanıtlaSil

Takipçiler