Twitter Takip

Blogger Site Açılış Hızını Arttırmak

Bu yazımda sizlere kendi kullandığım yöntem olan javascript dosyalarını blogger altyapısına aktarmayı açıklayacağım. Yazıyı yazma sebebim google'nin blogger yardım forumunda bir arkadaşın sorusuna cevap vermek.

Bildiğiniz üzere bazı blogger temaları javascript kodlarıyla çalışıyor. Bunun nedeni tema yapımcılarının kod dağınıklığıyla uğraşmak istememesi. ) Sitenizin açılması için gereken birçok javascript kodu olabilir. Temanızın javascript dosyası kullanıp kullanmadığını öğrenmek için, widget genişlet diyerek Ctrl + F kombinasyonuyla js veya javascript diye aratabilirsiniz. Bu js lerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabiliriz. Üstelik hiçbir siteye js dosyalarımızı upload yapmaya gerek duymadan.

Örneğin blogunuzda benim blogum gibi video manşet, tab menü gibi bölümler varsa büyük ihtimal temanız js kullanıyordur. Açıklayacağım yöntem bu yöntem size açılışta hız kazandıracaktır. Çünkü artık kodlarınız başka sitede js olarak değil, blogger altyapısında kod olarak bulunacaktır.

Şimdi gelelim açıklamaya.

- Js kodunuzu alıp tarayıcıya yapıştırıyorsunuz.
- Açılan sayfadaki kodları aşağıda gösterdiğim yere yapıştırıyorsunuz.
- Bu işlemi yaparken notepad kullanın çünkü kodunuzu oraya yapıştırdıktan sonra bütün kodu kopyala yapıştır ile gösterdiğim yere koyacaksınız.

<script type='text/javascript'>

//<![CDATA[

Kodu buraya yapıştırın.

//]]>

</script>

Bunları yaparken de widget genişletmeyi unutmayın. Oluşturduğunuz kodun hepsini aşağıdaki resimde gösterdiğim yere yapıştırıyorsunuz. Ondan sonra kaç tane java kodunuz varsa yukarıdaki gibi yapıyorsunuz ve alt alta yapıştırıyorsunuz.İşlem bu kadar. Eğer sorun yaşarsanız yorum bölümünde belirtin hemen yardımcı olurum. İyi bloglamalar.Kaan | 18:06 | 44 yorum

44 yorum:

 1. merhabalar blogkaan,
  bunu her java script kodu için ayrı ayrı mı yapacağız?

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler blogumuz acaip hızlandı..

  YanıtlaSil
 3. Evet her java için ayrı ayrı gösterdiğim şekilde olacak. Fakat bunlar gadget olarak eklediğiniz değilde, temayla birlikte gelen javascript dosyaları için.

  YanıtlaSil
 4. Rica ederim. Başka sorularınız varsa yardımcı olabilirim.

  YanıtlaSil
 5. Deneyeceğim bakalım inş. olur sağol yine de ;)

  YanıtlaSil
 6. Permission Denied kardeşim farkettin mi sürekli bu şey çıkıyor sitende tam ekran sitenden atıyor..

  YanıtlaSil
 7. Acaba sitenin hangi bölümünde çıkıyor?
  Benim domain sağlayıcısından yada web tarayıcınızdan kaynaklanıyor olabilir. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz acaba?

  YanıtlaSil
 8. benimde sitem yavaş açılıyor bu yazı işime yarayacaktır fakat benim anlayamadığım.
  javascript kelimesini arattım ve bu kelimeyi içeren bir sürü kod çıktı karşıma .. ben bu "javascript" kelimesini içeren bütün kodları mı dediğiniz gibi yapayım tam anlamıyla açıklar mısınız bir sürü javascript kelimesi geçen kod var .. Bunların javascript kodu olduğu nasıl anlaşılıyor.Her javascript kelimesi yazan kod bir javascript kodu mu anlamadım ?

  YanıtlaSil
 9. Javascript dediğimiz olay html kodlarının karşılık olmaması için başka siteler üzerine kayıt edilip, oradan sitenize çekilmesidir.
  Javascript dosyaları örneğin ( farklı bir blogger temasından alıntı yapıyorum )


  < script src='http://wpthemes.blogohblog.net/wp-content/themes/Digital_Statement/js/smoothgallery/scripts/mootools.v1.11.js' type='text/javascript'/>
  < script src='http://wpthemes.blogohblog.net/wp-content/themes/Digital_Statement/js/smoothgallery/scripts/jd.gallery.js' type='text/javascript'/>

  farklı site isimleri ile başlayan sayfalardan gelir ve genelde sonlarında js , css veya txt gibi uzantılar bulundurur.

  Siz bu uzantıları o siteden çekmek yerine verdiğim yöntemle direk bloggerdan almış olacaksınız.
  O js dosyalarını tarayıcınıza yapıştırdığınız zaman karşınıza bir sürü kod gelmesi gerekir.

  YanıtlaSil
 10. İyi de bu sayfaların açılışını daha da yavaşlatmaz mı? Tüm JS kodlarını sayfaya ekleyince aynı kodlar her seferinde yüklenecek.
  Bunun yerine JS dosyalarını .js uzantısı ile kaydedip, bunları da google code'ye ekleyerek dışarıdan çağırmak daha mantıklı değil mi? Bir kere yüklenen dosya bir dahaki sefere daha hızlı gelecektir.

  Sayfaların yavaşlığından şikayet edenlere gereksiz bileşenleri kullanmayın derim. Eğer sizin için çok zor olmayacaksa klasik şablona geçebilirsiniz. Klasik şablon kullanan siteler XML şablon kullananlara göre çok hızlı yüklenir. Sayfanın kaynağını görüntülediğinizde en altta bir sürü kod göreceksiniz XML şablonlarda. İşte bunlar yavaşlatıyor.

  YanıtlaSil
 11. Klasik şablonlarda göze pek hoş gelmiyor açıkçası :)

  Farklı bir urlden çağırdık diyelim o karşı urlnin bağlantı sorunları olabilir, oraya ulaşımımız yavaş olabilir. Sonuçta her defasında oradan çağıyorsun kodları gene yüklüyor. İki taraftada cookilere geçiyor zaten. Sitemde 3 tane javascript kodu kullanıyorum ve şuan farklı sayfalardan çağırdığım zamankinden daha iyi verim alıyorum.

  YanıtlaSil
 12. Farklı sunucu yine google'nin hizmeti. Google Code
  JS dosyalarınızı orada host edebilirsiniz. JS dosyaları bir kere yüklendi mi ikincisinde daha hızlı olacaktır. Resimler gibi aynı.

  YanıtlaSil
 13. sevgili blogkaan google code sitesine .js nasıl yükleriz. bununla ilgili bi yazı yazarsan müteşekkir olurum..

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  Ben temamla ilgili bir konuda yardımınızı rica edecektim. Henüz 1 aydır blogger'dayım. Daha önce 14 ay kadar blogcuda yazıyordum. (O bloğum da halen açık)... Blogger temamı bulmak için 1 hafta zaman harcadım. Özendim yani ve nihayet beğendiğim bir tema buldum. Arkadaşlar da beğendiler. Ama klasik şablon olmadığından, özellikle düşük hızdaki arkadaşlarda bazen geç açılıyor. HTML bilgim yok diyebilirim. Şablonumu inceledim ama temamın nerden çağrıldığını anlayamadım bile. Control+F'le arattım ama temada javascript kodu bulamadım. Bulsaydım devamını yapabilecek miydim, onu da bilmiyorum gerçi:))
  Temamdan vazgeçmek istemiyorum. Sizden ricam, öncelikle bloğuma girip yavaş mı yoksa yeterince hızlı mı açıldığını söylemeniz. Bir de yavaş açılıma neden olan bir javascript kodu varsa onu bulmamı sağlamanız. Sayaç vs. gibi javascriptleri blogger'a almaya gerek görmüyorum da asıl problem temanın kendisinde olmalı. Tema kodunu blogger'da depolayabilirsem, çağrıldığında çabuk gelebilir diye düşünüyorum. Ama hangi kodun tema kodu olduğunu bile anlayamadım:) Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler, selamlar.
  www.sihirliyazilar2.blogspot.com

  YanıtlaSil
 15. @Sergüzeştefe

  Merhabalar.
  google code sitesi yanılmıyorsam googlepages ile bağlantılı ve google siteleri ttnet tarafından engelli.
  Bunun yerine dilerseniz başka web sitelerinden js dosyasını yükleme ile ilgili bir yazı yazabilirim. ( Tavsiyem mynet yada weebly. )

  @sihirliyazilar

  Merhabalar.
  Yanılmıyorsam sitenizde sağ tıklamayı etkisiz hale getirmişsiniz.
  Dilerseniz temanın ismini yazın ben ilgilenirim.

  Ayrıca javascript dosyalarını bloggerın kendi sunucusunda barındırmak ile ilgili bir yazıda yazmıştım. Eğer temanızdaki sorun farklı sitelerden çağrılan javascript dosyalarından kaynaklanıyorsa sorunu rahatça çözebiliriz.

  YanıtlaSil
 16. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Temamın ismi "Hanging". Blogger'a ve Türkçe'ye uyarlanmış hali tabii. Bloğumun en altında Deluxe Templates'in linki var. Oraya tıkladığınızda çıkan sitede arama kutusuna "hanging" diye yazarsanız, benim temam çıkıyor. Kodlar orada var. Ayrıca şurda da Türkçeye uyarlanmış hali var:
  http://tambirblog.blogspot.com/2009/07/hangin-turkce-blogger-temas.html
  (Ama ben Deluxe Templates'den alıp Türkçe'ye kendim uyarladım)
  Ufak tefek değişiklikler yapmış olabilirim. Bazı şeyleri attım ya da yazı tipi değişikliği vs. Önemli değil onlar.

  Bloğumun adresini vereyim yine: www.sihirliyazilar2.blogspot.com

  Tema kodlarım başka yerde depolanıp oradan çağrılıyor değil mi? Eğer öyleyse, asıl sorun burdadır herhalde. Oysa klasik şablonlar çok çabuk açılıyor. Bunu çözebilirsek çok sevinirim. Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar,selamlar.

  YanıtlaSil
 17. Tekrar Merhaba BlogKaan,

  @Blogkaan
  Ayrıca javascript dosyalarını bloggerın kendi sunucusunda barındırmak ile ilgili bir yazıda yazmıştım.

  Sözü konusu yazıyı bulamadım.

  YanıtlaSil
 18. http://www.blogkaan.com/2009/10/blogger-site-acilis-hizini-arttirmak.html

  Buyrun yazı burada.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba Kaan, yeniden geldim:) Bugün temamın kodlarını bulabileceğiniz adresleri yazmıştım ama bu şekilde pek de içime sinmedi. Sizi fazla meşgul edip zamanınızı çalmak istemem doğrusu. Dilerseniz size uygun olan bir gün, bloğumdaki sağ tıklama engelini kaldırayım. O zaman daha rahat bakarsınız değil mi? Fazla uğraşmamış olursunuz. Birkaç gün öyle bıraksam da olur yani. Yazılarım kopyalanmaya başladığı için bunu yapmak zorunda kalmıştım.
  İyi akşamlar, selamlar.

  YanıtlaSil
 20. @sihirliyazilar

  Öncelikle geç yanıt verdiğim için özür diliyorum.
  Şuan başka bir blog projesi üzerinde çalışıyorum bu yüzden aksamalar oluyor.

  Öncelikle temayı indirdim kurdum. Baktımki farklı bir javascript yok. Normal googlenın followers ve yorum formu için kullandığı javascript dosyaları var.

  Resimleri hangi resim upload sitesine yüklediniz. ( imageshach, photobucket, tinypic ) gibi. yoksa blogger üzerinemi kurulu resimler ?

  Sitenin yavaş açılması için başka bir neden bulamadım çünkü.
  Feedburner ve blogdünyası altına eklediğiniz eklentilerin etki edeceğini sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba BlogKaan,

  Sanırım yanlış ifade ettim.
  Google codenin kendi sitesine upload ederek kullanabileceğimiz şeklinden bahsetmiştim. Örn:
  http://code.google.com/uzg/script.js gibi kendimize ait dosyalar upload etmekten bahsetmiştim..

  YanıtlaSil
 22. Çok teşekkür ederim ilgine Kaan. Dediğin gibi bence de önemli bir javascript olayı yok. Temanın üst kısmı çok mu süslü acaba da (çiçekler vs.) ondan böyle bir ağırlık oluyor bilmem.
  Resimleri de blogger'ın normal resim yüklemesini kullanarak yüklüyorum. O da problem yaratmaz herhalde. Dikkat ettiysen, sadece 1-2 yazı tutuyorum anasayfada, yavaş açılmasın diye. Öyle herkes gibi 10 yazı falan kullanamıyorum. Yine de istediğim gibi olmuyor. Ben yukarıdaki çiçeklerden vs. şüpheleniyorum ama çok güzeller, değiştirmeye kıyamıyorum.:)
  Madem yapacak birşeyimiz yok, o halde zaman ayırdığın için tekrar teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 23. blogkaan Ben bunu yapamadım Bana yardım edermisin izleseydin@hotmail

  YanıtlaSil
 24. Tabiki. Hangi aşamada sorun yaşıyorsunuz?

  YanıtlaSil
 25. http://www.bloggerturkiye.org/2010/01/blogger-javascript-dosyalarini-blogger.html Müdür yazın çalınmış yazık olmuş :(

  YanıtlaSil
 26. bende yapamadım dediğiniz gibi ctrl f ile aratıp buldum ama
  sonra ne yapacagımı bilemedim

  aratınca buldum şimdi ne yapmam gerek

  YanıtlaSil
 27. kodu tarayıcıma yazdığımda "google arama moturu"nda sonuç veriyor? anlamadım yardımcı olur musun?

  YanıtlaSil
 28. @MUA

  Bir ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Daha rahat ve kesin yardımcı olabilirim o zaman. Şimdi dediğiniz cümleyi kafamda canlandıramadım :)

  YanıtlaSil
 29. @Aysel Durak

  Yazıyı sıra sıra izlerseniz bir sorun çıkmaması lazım.

  Javascript kodunu tarayıcınıza yapıştırıp açmalısınız. Eğer hata veriyorsa javascript dosyasında bir sorun olabilir.

  Eğer karşınza kodlar gelirse belirttiğim yere yapıştırmanız yeterli olacaktır.

  YanıtlaSil
 30. js kodum hangisi oluyor acaba ? :S

  YanıtlaSil
 31. @UcamayanKus

  Sonu .js ile biten linkler sizin javascript dosyalarınızdır.

  YanıtlaSil
 32. Peki ben kodu açtım

  http://1758444251468730230-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/cebongipit/tebongsemaili.js?attachauth=ANoY7cqkF4X-AWYrNT7D99zL7Dt5A-KYBdM0QaE1xI64xKlUJMB1MKjeyGwriXawt-c3B6rtTlq8A2uroOdchxZsg0tg0tlgN44yYOCWuYtF_kNN3DFWJupjsWw40wp1Z2POwYydx-kd35RN05seLpGt8PWYkD3vkPVRinSUkw8LxyxpLOy0H_0ZkKj4lOYwbXTPh3HftsPL&attredirects=0

  bu oldu hepsinimi yapıştırıyorum?

  YanıtlaSil
 33. Şuan vınndan bağlanıyorum ve linke giremedim çünkü google'nin bu servisi yasak Türkiyede. Js dosyanız muhtemelen ; http://1758444251468730230-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/cebongipit/tebongsemaili.js dir.

  YanıtlaSil
 34. @BlogKaan

  js kodunu tarayıcı çubuğuna yazınca böyle bir sonuç veriyor. İşte resim:

  http://i55.tinypic.com/105pm3b.jpg

  yardımcı olur musunz?

  YanıtlaSil
 35. script type='text/javascript'>

  //

  </script

  inş. doğru yapmışımdır 4 tane çıktı ayrı ayrı 4 tane yaptım ve onları html ye yapıştırdım doğru mudur? (:

  YanıtlaSil
 36. @UçamayanKuş

  Eğer sayfanızda bir sorun gözükmüyorsa doğru olmuş demektir :)

  Kodu direk yapıştırmışsınız yorum bölümüne, CDATA 'lı kodlarıda eklemeyi unutmadınız umarım :)

  YanıtlaSil
 37. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 38. @Melih Kotbaş

  Kodları bu şekilde değiştirerek sadece başka yerlerden çağrılmasını engellemiş oluyorsunuz. Gözüktüğü yerler aynı kalıyor tabii siz değiştirmediğiniz sürece.

  YanıtlaSil
 39. yahu kardes ben jsleri tarayicima yapistiriyorum acilmiyor ?

  YanıtlaSil
 40. Js dosyalarınız çalışmıyor olabilir mi? Buraya yazın dilerseniz bir de ben bakıyım.

  YanıtlaSil
 41. http://contact.dinhquanghuy.googlepages.com/jquery.js' type='text/javascript

  http://metalner.googlepages.com/jquery.idTabs.min.js' type='text/javascript

  buyrun

  YanıtlaSil
 42. Googlepages Türkiyeden engelli olduğu için bu dosyaları dns ile açmanız gerekiyor. Ya da ktunneli kullanabilirsiniz. Js dosyalarınız;

  https://sites.google.com/site/contactdinhquanghuy/jquery.js
  https://sites.google.com/site/metalner/jquery.idTabs.min.js

  Ktunneli kullanarsız js dosyalarını bilgisayarınıza kaydeder. Sağ tık düzenle yaparak js dosyalarınızın içeriğini görebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 43. @BlogKaan

  tmm dediklerinizin aynisini yaptim fakat sitem hala yavas :S

  YanıtlaSil
 44. Artık sistem js dosyalarınızı googlesites den değil direk bloggerdan çekecek. Çerezleri silip deneyin. Çünkü dns kullanmayanlar bile artık sitenizi tamamiyle görüntüleyebilecek.

  YanıtlaSil

Takipçiler